5. 1. 2023

Novela e-commerce zmenila v ČR pravidlá hry. Pomôžeme vám vyhrať.

Recenzie od Testuj.to vždy pochádzajú od skutočných ľudí, ktorí si váš produkt naozaj vyskúšali a preskúmali ho do posledného detailu. Vďaka tomu výsledné hodnotenia spĺňajú všetky legislatívne predpisy, ktoré ukladá práve schválená novela zákona o ochrane spotrebiteľa, ktorá dnes, 6. januára 2023, nadobudla v ČR účinnosť.

Aké zmeny čakajú e-commerce v roku 2023?

Novela zákona o ochrane spotrebiteľa a občianskeho zákonníka upravuje širokú agendu, ale významne ovplyvní aj review marketing. Pre prax z toho vyplývajú tieto dôsledky:

  • Predajcovia sú teraz povinní overiť, či každá ich recenzia pochádza od skutočných kupujúcich, ktorí výrobok vlastnili aspoň krátky čas.
  • Žiadna značka už nesmie zverejňovať falošné recenzie alebo hodnotenia. 
  • Výslovne sa zakazujú falošné recenzie "na zákazku".
  • Recenzie sa nesmú nijako skresľovať, aby sa lepšie propagovali. Dokonca ani na sociálnych sieťach, počíta sa aj vymazanie komentárov. 
  • Predajcovia musia mať zverejnený postup overovania pravosti recenzií.

Český e-commerce rybníček čaká poriadny zmätok

Používanie falošných recenzií v oblasti českého elektronického obchodu sa samozrejme vyskytuje. Treba však povedať, že častejšie nejde ani tak o úmyselné zverejňovanie falošných recenzií, ale skôr o to, že sa nevenuje pozornosť tomu, či recenzie pochádzajú od skutočných zákazníkov. Predajcovia to jednoducho neriešili alebo nevedeli, ako účinne zbierať recenzie. To sa teraz zmení.

V skutočnosti si niektoré značky bežne písali recenzie samy, pretože nevedeli, ako ich efektívne zbierať od skutočných zákazníkov, alebo sa jednoducho rozhodli podvádzať. V roku 2023 už to bude trestný čin. Recenzie sa už ani nebudú kupovať, pretože podvodné spoločnosti, ktoré za peniaze recenzovali všetky druhy produktov bez toho, aby ich niekedy videli, budú zakázané.

Navyše nikto nemôže predpisy len tak obísť, pretože novela je presne definovaná a ČOI bude za porušenie ukladať pokuty až do výšky 5 miliónov korún.

V Testuj.to sa nič nemení

Hoci sa celý trh otrasie v základoch, ak zbierate recenzie prostredníctvom Testuj.to, nič sa pre vás nemení. Pretože naše recenzie boli (a vždy budú) úplne legálne a v súlade s etickými pravidlami obchodu. A to najmä preto, že:

  • Vaše produkty vždy testujú len registrovaní testeri. Pracujú nezávisle v pohodlí svojho domova a ich hodnotenie nikto neovplyvňuje.
  • Z registrovaných testerov môžeme naďalej vyberať najvhodnejších záujemcov. A iba títo testeri dostanú produkt na testovanie.
  • Po ukončení testovania môžu recenzie zverejňovať len testeri, ktorí s nami testovali váš produkt.
  • Testeri budú za svoju prácu odmenení vo forme bezplatného produktu alebo zľavy bez ohľadu na počet hviezdičiek, ktoré produktu udelia. Týmto spôsobom nie sú nútení písať len pozitívne recenzie a získate autentické texty ako od bežných kupujúcich.

Nenecháme vás v tom samých

Nie každý novelám rozumie a úradná administratíva je často zmätená. Aby ste sa vyhli zbytočnému stresu a predišli prípadným sankciám za neznalosť, súbežne s testovaním ponúkame podrobné konzultácie. Úzko spolupracujeme s advokátskou kanceláriou eLegal, ktorá má aktuálnu novelu zákona dokonale prepracovanú, takže získate spoľahlivé informácie vo forme, ktorej ľahko porozumiete a ktorú môžete okamžite uviesť do praxe. Je síce pravda, že táto situácia sa momentálne týka českého trhu, no skôr či neskôr nadobudne účinnosť novela aj na Slovensku. Určite nie je na škodu pripraviť sa dopredu. Ak máte akékoľvek otázky, sme tu pre vás.


Prihlásiť sa k odberu newsletteru

Pre pravidelný prísun super článkov z nášho blogu nás neváhajte odoberať.
Testuj.to je nový marketingový nástroj, ktorý má za cieľ pomáhať značkám testovať produkty a generovať recenzie do celej Európy spoločne s ďalším autentickým obsahom od testerov. Vytvárame tak reklamu k nezaplateniu, na ktorú zákazníci počujú.
Nebojte, zasielame e-mail zhruba 1x týždenne a nezasielame žiadny spam.
© Copyright 2022 - Testuj.to - Made by Digiamo
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram