12. 1. 2022

Čo je to brand trust a ako ovplyvňuje úspech vašej značky

Brand trust je základný pilier biznisu. Ak zákazník značke verí, nakupuje ju opakovane a nešetrí s pozitívnymi recenziami. Strata dôvery poškodí i zabehnutú firmu, ako je Boeing nebo Facebook. Ako presne brand trust vnímať a aké má dopady na vašu značku?

Čo je to brand trust?

Brand trust je miera dôveryhodnosti značky v očiach zákazníkov. Odráža, ako veľmi firemný branding dodržuje sľuby a hodnoty formulované marketingovou stratégiou.

Dôveryhodná značka…

●      Poskytuje kvalitné produkty za optimálnu cenu.

●      Slová nasledujú činy.

●      Dlhodobo dosahuje pozitívne hodnotenia.

●      Rešpektuje svoju klientelu.

●      Má efektívnu a ochotnú zákaznícku podporu.

Výsledky štúdie na 16 tisícoch dospelých z celého sveta ukázali, aké faktory sú pre brand trust najdôležitejšie. Záver je jasný – dôveryhodná značka sa stará o dobro zákazníkov i zamestnancov, aktívne rieši interné a sociálne problémy. Zdroj: MarketingCharts.com

Prečo je brand trust dôležitý pre úspech vašej značky?

Vysoký brand trust je pre biznis zásadný z niekoľkých dôvodov:

  • Ovplyvňuje nákupné rozhodnutie. 81 % ľudí nakupuje len značky, ktorým verí. A naopak – viac ako polovica je ochotná brand bojkotovať, ak sa cíti podvedená.
  • Zaisťuje stabilitu v období svetovej krízy. Ľudia v ohrození preferujú to, čo poznajú. Výskumy ukazujú, že v reakcii na súčasnú pandémiu koronavírusu zákazníci silne preferujú značky, ktorým veria. Nie je divu, že predaje zdomácnených firiem, ako je McDonald’s, KFC nebo Oreo, prudko rastú.
  • Buduje lojalitu voči brandu. Konzistentná kvalita, kredibilita a reliabilita vašich služieb prináša ovocie v podobe verného zákazníka. Nikdy neváha, na koho sa pri kúpe obrátiť, nenechá sa zmámiť konkurenciou.
  • Buduje komunitu, ktorá zvyšuje váš dosah. Spokojný zákazník sa pochváli, ako dobre sa má. Výsledkom sú pozitívne recenzie, príspevky na sociálnych sieťach, reviews na YouTube nebo odporúčanie rodine a priateľom.
  • Uľahčuje expanziu a reformy. Lojálni zákazníci, ktorí dôverujú svojej značke, sú až o 50 % ochotnejší kúpiť nový produkt.

Čo sa stane, keď brand trust chýba

Dôsledky straty brand trustu ovplyvnia i inak vysoko úspešné firmy. V priemere prídu až o polovicu zákazníkov a zhruba 30 % svojej hodnoty.

Napríklad Facebook čelí od roku 2018 obvineniam za únik súkromných dát až 87 miliónov užívateľov. Podobnými škandálmi si prešli i firmy Volkswagen, Uber, Boeing nebo Matell.

Facebook stratil 15 miliónov užívateľov a celkovo prerobil 80 biliónov dolárov. Kríza vyvrcholila až pokusom o celkovú zmenu image.

Ako bude úspešná, ukáže čas.


Prihlásiť sa k odberu newsletteru

Pre pravidelný prísun super článkov z nášho blogu nás neváhajte odoberať.
Testuj.to je nový marketingový nástroj, ktorý má za cieľ pomáhať značkám testovať produkty a generovať recenzie do celej Európy spoločne s ďalším autentickým obsahom od testerov. Vytvárame tak reklamu k nezaplateniu, na ktorú zákazníci počujú.
Nebojte, zasielame e-mail zhruba 1x týždenne a nezasielame žiadny spam.
© Copyright 2022 - Testuj.to - Made by Digiamo
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram